vo-nedela-e-prvoto-terestichno-prskanje-protiv-komarci

Во недела е првото терестично прскање против комарци

SkopjeID | пред 24 часа

Дезинсекцијата ќе се спроведува до четврток, 8 јуни 2017, во период од 23:00 до 04:00 часот наредниот ден. Доколку временските услови не се поволни, прскањето ќе се изврши првиот нареден ден по нивното подобрување. Град Скопје апелира пчеларите...

nekolku-skopski-sela-utre-bez-struja

Неколку скопски села утре без струја

Курир | пред 24 часа

Од 6:20 до 7:30 часот без струја ќе бидат и корисниците од селата Мршевци, Грушино, Бујковци, Бучинци и Дељадровци, а од 8:30 до 10:30 часот и корисниците од село Ракотинци. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи на град...

tri-uchilishta-od-karposh-sobraa-2-2-toni-elektronski-otpad

Sky

Три училишта од Kарпош собраа 2,2 тони електронски отпад

Дневник | пред 24 часа

Општина Kарпош во соработка со еколошката организација „Нула отпад“ во просториите на Факултетот за туризам и менаџмент, вчера го одбележаа Светскиот ден на животната средина - 5 Јуни. На свеченоста присуствуваше и градоначалникот на Општина Kарпош,...

se-otvoraat-igralishtata-na-pesok-na-gradskata-plazha-park

Се отвораат игралиштата на песок на градската плажа „Парк“

Прес 24 | пред 24 часа

Од утре почнуваат со работа одбојкарското и ракометното игралиште на песок на Градска плажа „Парк“. Како што соопшти Град Скопје, на игралиштата бесплатно може да спортуваат и да се рекреираат сите заинтересирани. Ќе бидат отворени секој ден од...

markovik-se-nadevam-deka-makedonija-naskoro-ke-bide-primena-vo-nato

Марковиќ: Се надевам дека Македонија наскоро ќе биде примена во НАТО

МТВ 1 | пред 24 часа

Со официјална цеременија во Стејт Департментот во Вашингтон, Црна Гора стана 29-та земја членка на НАТО. Црногорскиот премиер Душко Марковиќ официјално го депонираше инструментот за приклучување на Црна Гора во НАТО кај американскиот потсекретар...

uhmr-popladne-poroen-dozhd-i-grmezhi

УХМР: Попладне пороен дожд и грмежи

МТВ 1 | пред 24 часа

Попладнево и во вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи, информира УХМР. Оттаму посочуваат дека утре кон крајот на денот се очекува на повеќе места да има поизразена нестабилност која ќе биде проследена со...

ivanov-ke-im-dade-medali-na-rakometarite

Иванов ќе им даде медали на ракометарите

Кајгана | пред 24 часа

Претседателот Ѓорге Иванов ќе ги одликува членовите на ракометниот клуб Вардар со „Медал за заслуги за Македонија“, а на ракометниот клуб Вардар ќе му го додели признанието „Повелба на Република Македонија“. Членовите на РК Вардар се одликуваат со...

se-ushte-neprooden-patot-tetovo-jazhince

Се уште непрооден патот Тетово Јажинце

Утрински | пред 23 часа

По вчерашното излевање на Поројска река магистралниот пат Тетово-Јажинце, се уште не е расчистен. Градежна механизација се уште работи на отстранување на наносите од кал и камења. Овој патен правец од вчера е непрооден, а се очекува до крајот на...

od-deneska-blokada-na-zheleznichkiot-soobrakaj

Од денеска блокада на железничкиот сообраќај

Утрински | пред 23 часа

Домашниот железнички товарен и патнички сообраќај од утрово е комплетно блокиран. Причина е протестот на машинскиот персонал во Македонски железници транспорт. Пропуштен е само експресниот воз Белград-Скопје-Солун. Машинскиот персонал, според...

rebalans-na-budjetot-ke-ima-naesen

Ребаланс на буџетот ќе има наесен

Утрински | пред 23 часа

Наесен веројатно ќе има ребаланс на буџетот, иако некои експерти препорачуваат тоа да се случи и порано. Премиерот Зоран Заев денеска најави дека од министерот за финансии Драган Тевдовски ќе побара детални информации за состојбата на буџетот....

nad-40-kompanii-baraat-rabotnici-na-saemot-za-vrabotuvanje-vo-bitola

Над 40 компании бараат работници на Саемот за вработување во Битола

МТВ 1 | пред 24 часа

За последниве три години по втор пат, понудата и побаруваачката на работна сила на дирекна средба. Едните да кажат кои кадри им се потребни, а другите, согласно со својата стручна подготовка да одлучат каде ќе биде испратена апликацијата. Миле...

ffrm-bara-minimalnata-zashtitna-cena-na-pchenicata-da-bide-12-denari

ФФРМ бара минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари

Локално | пред 24 часа

Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари за килограм, интервентниот откуп да почнува од први јули кога е во тек жетвата и кога стартува откупот, а договорите со откупувачите и преработувачите да се склучуваат пред жетвата и да се...

germanija-ke-gi-povlekuva-vojnicite-od-indjirlik

Локално

Германија ќе ги повлекува војниците од „Инџирлик“

Дневник | пред 24 часа

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел вчера изјави дека поради внатрешни причини, Турција не може да осигури пристап на германски пратеници до военовоздухопловната база „Инџирлик“ на југот од земјата и во тие услови Германија ќе...

zapochna-ofanziva-za-osloboduvanje-na-raka-od-djihadistite

Започна офанзива за ослободување на Рака од џихадистите

Кајгана | пред 24 часа

Сириските демократски сили со поддршка на американската единица почнаа офанзива за заземање на градот Рака. „Денеска прогласуваме почеток на голема битка за заземање на Рака, таканаречената престолнина на тероризмот и на терористите“ изјави...

najmalku-22-lica-zaginaa-vo-soobrakajna-nesreka-vo-indija

Најмалку 22 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Индија

Сител | пред 24 часа

Најмалку 22 лица загинаа, а 15 се повредени кога автобус удрил во камион во северна Индија, соопшти денеска полицијата. Претставникот на полицијата, Сантош Јадав изјави дека во автобусот се наоѓале 37 патници и по сударот возилото се запалило. Јадав...

tachi-vojskata-ke-se-formira-godinava-nikoj-ne-mozhe-da-ne-sprechi

Тачи: Војската ќе се формира годинава, никој не може да не спречи

+Инфо | пред 24 часа

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека Косово уште годинава ќе има своја војска и оти „никој, ниту внатре, ниту надвор од земјата, не може да го спречи тој процес“. - Вооружените сили на Косово ќе се формираат во текот на оваа година, во...

kriza-vo-zalivot-shto-mozhe-da-predizvika-blokadata-na-katar

Криза во Заливот: што може да предизвика блокадата на Катар

Утрински | пред 23 часа

Одлуката земјите од Заливот да ги прекинат врски со Катар кој тие го обвинуваат за спонзорирање на тероризмот, ќе го загрози меѓународниот воздушен сообраќај и ќе го присилат Катар да побара алтернативни снабдувачи на храна, можеби шиитскиот Иран,...

stiv-hilton-mej-e-odgovorna-za-neuspesite-vo-bezbednosta-i-treba-da-si-podnese-ostavka

Стив Хилтон: Меј е одговорна за неуспесите во безбедноста и треба да си поднесе оставка

Дневник | пред 24 часа

Британската премиерка Тереза Меј е виновна за безбедносните неуспеси на Лондонскиот мост, во Манчестер и на Вестминстерскиот мост и треба да си даде оставка, а не да бара реизбор, ја пренесува „Брејтбарт“ изјавата на Стив Хилтон, кој беше стратешки...

identifikuvan-e-i-tretiot-napagjach-od-london

Идентификуван е и третиот напаѓач од Лондон

Кајгана | пред 24 часа

Британската полиција го идентификуваше и третиот напаѓач од Лондон. Се работи за 22-годишниот Јусуф Загби, италијански државјанин со мароканско потекло, кој живеел во источниот дел на Лондон, пренесува Reuters. Во соопштението на полицијата се вели...

oslobodeni-site-uapseni-za-napadot-vo-london

Ослободени сите уапсени за нападот во Лондон

Кајгана | пред 24 часа

Британската полиција го соопшти идентитетот на двајца од тројцата напаѓачи во Лондон, но ги ослободи сите 12 уапсени во врска со нападот.Еден од атентаторите во Лондон, како што соопшти истрагата, е 27-годишниот Хурам Шазад Бут Британец со...

se-odrzha-sedmiot-dobrotvoren-megjunaroden-bazar

Се одржа седмиот „Добротворен меѓународен базар“

Cooltura | пред 24 часа

„Добротворниот меѓународен базар“ се одржува по повод 1-ви јуни, Меѓународниот ден за заштита на правата на детето, кој е прогласен за посебен ден на децата од страна на УНИЦЕФ во 1925 година на Светската конференција за благосостојба на децата...

od-denes-zapochnuva-letnoto-naplakanje-na-zonskoto-parkiranje-niz-skopje

Вечер

Од денес започнува летното наплаќање на зонското паркирање низ Скопје

Car Club | пред 24 часа

Од денес – 1ви Јуни – започнува летното наплаќање на зонските паркинг-места ширум нашиот главен град. За време на зимскиот период, паркирањето во паркинг-зоните во Скопје се наплаќа од 07 до 21 часот, но со промената кон летната наплата „работното...

silno-nevreme-vo-skopje-po-udar-na-grom-del-od-skopje-bez-struja

Силно невреме во Скопје: По удар на гром-дел од Скопје без струја

Вечер | пред 24 часа

Силно невреме со дожд, ветер и електрични празнења го зафати главниот град на Македонија, скопје. Видеото е снимено пред малку. Страшното невреме и силните удари на громови ја прекинаа електричната енергија во делови од Скопје. За време на викендот...

oratorska-vecher-na-osnovcite-vo-gjorche-petrov

Ораторска вечер на основците во Ѓорче Петров

Дневник | пред 24 часа

Во општинскиот центар за културата „Ѓорче Петров“, млади оратори, кои се ученици од општинските основни училишта, вчеравечер одржаа ораторска вечер на тема: „Kомпјутерите и интернетот го кочат или не нашиот природен процес на живеење, и дали има...

audi-vletalo-vo-policiski-konvoj-povredeni-shest-policajci

„Ауди“ влетало во полициски конвој, повредени шест полицајци

Дневник | пред 24 часа

Девет лица се повредени, од кои шест полицајци, во сообраќајна несреќа што се случила вчера околу полноќ во Скопје, а во која учествувале полициско возило и автомобил. Според полицијата, сообраќајката се случила половина час по полноќ, на булеварот...

od-stan-ukradeni-32-700-dolari

Од стан украдени 32.700 долари

Дневник | пред 24 часа

Златен накит и 32.700 американски долари биле украдени во неделата од стан во Битола. Според полицијата, кражбата била извршена во периодот од 8 до 17.45 часот, во станот на Б.K. Kрадецот насилно ја отворил влезната врата од станот и пребарувал по...

policijata-traga-po-mazh-od-selo-zubovce

Полицијата трага по маж од село Зубовце

МКД | пред 24 часа

На 5 јуни во 17 часот во Полициско одделение Галате, Љ.Р. (56) од село Зубовце пријавил дека истиот ден околу 9 часот од дома во непознат правец се оддалечил неговиот татко Б.Р. (84). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето, велат од полицијата....

dvajca-srbi-fateni-na-granica-so-avtomobili-so-falsifikuvan-broj-na-shasija

Двајца Срби фатени на граница со автомобили со фалсификуван број на шасија

МКД | пред 24 часа

Вчера во два одвоени случаи на граничниот премин Табановце приведени се двајца српски државјани. Во 9.05 часот на полициска станица за Граничен премин -Табановце полициски службеници извршиле контрола на автомобил фолксваген шаран, со српски...

vo-zhivo-prechek-na-evropskite-shampioni

ВО ЖИВО: Пречек на европските шампиони

Кајгана | пред 24 часа

Европските шампиони, ракометарите на Вардар, по историскиот успех и освоената титула на завршниот турнир во Келн на прослава во Македонија. Пречекот на новите спортски херои е организиран на Плоштадот Македонија....

utre-svechen-dochek-za-rakometarite-na-vardar

Утре свечен дочек за ракометарите на Вардар

Утрински | пред 23 часа

По освојувањето на европската круна , ракометарите се враќаат во земјава утре во 11.15 часот, по што е организирана свеченост во 13 часот на плоштадот "Македонија" Ракометарите на Вардар по вчерашното освојување на европската круна, утре ќе се...

abutovik-ѝ-donesovme-golema-radost-na-makedonija-i-na-makedonskiot-narod

Абутовиќ: Ѝ донесовме голема радост на Македонија и на македонскиот народ

Курир | пред 24 часа

Сите сме пресреќни и знаеме дека донесовме голема радост на Македонија и на македонскиот народ. Им благодарам на сите што беа со нас, пресреќни сме! Ова го изјави ракометарот на Вардар Илија Абутовиќ, симнувајќи се од авионот кој ги донесе...

makedonija-ja-nadigra-turcija-dovolno-samo-za-remi-bez-golovi

Македонија ја надигра Турција, доволно само за реми без голови

Вест | пред 24 часа

Македонија повторно играше одлично, ја надигра силната Турција, но не успеа да ги искористи шансите, па мораше да се задоволи со реми без голови. Во двете полувремиња бугарските судии ни поништија по еден гол, а златни шанси пропуштија Горан Пандев,...

loba-ke-ja-ispee-makedonskata-himna-vo-chest-na-shampionite

Курир

Лоба ќе ја испее македонската химна во чест на шампионите!

Нетпрес | пред 24 часа

Во секој момент се очекува пристигнувањето на Европскиот шамион Вардар на плоштад во Скопје. Момците пристигнаа на аеродромот во Скопје и тргнаа кон центарот на градот, каде ќе ги пречекаат голем број на фанови, а и македонската пејачка Викторија...

em-go-ostavi-em-i-prechi-shto-e-so-druga

Ем го остави, ем и пречи што е со друга

Вест | пред 24 часа

Холивудската ѕвезда Анџелина Џоли во октомври минатата година поднесе барање за развод од Бред Пит, а сега и пречи тоа што тој се обидува да продолжи со својот живот, пишуваат американските таблоиди. Како што вели извор близок до глумицата, таа се...

brakot-so-dajana-beshe-kako-grchka-tragedija

Бракот со Дајана беше како грчка трагедија

Идивиди | пред 24 часа

Принцезата Дајана, не е единствената која што се чувствувала заробено во бракот со британскиот престолонаследник. Тајните писма, кои принцот Чарлс ги пишувал до својата пријателка Ненси Реган, откриваат дека и тој воопшто не бил среќен во оваа...

fanovite-vo-shok-marija-sherifovik-toples-slikata-ja-izbrisha

ФАНОВИТЕ ВО ШОК! – МАРИЈА ШЕРИФОВИЌ ТОПЛЕС – Сликата ја ИЗБРИША

Попара | пред 24 часа

Во паузата меѓу обврските кои ги има, Марија Шерифовиќ ја искористи можноста да отпатува надвор од Србија, и тоа во еден од најубавите градови на светот, Лос Анџелес. Пејачката во Америка ужива во добро друштво и сонцето, а со обожавателите на...

amerikanska-pisatelka-tvrdi-ova-e-ljubovnikot-na-melanija-tramp

Американска писателка тврди: Ова е љубовникот на Меланија Трамп

Вест | пред 24 часа

Откако некои швајцарски медиуми објавија дека американскиот претседател Доналд Трамп и неговата сопруга се разведуваат и дека се потпишани и документите за развод, американската писателка Моника Брн изнесува шокантни тврдења за неверството на првата...

spektakl-vo-kineski-stil-posetitelite-na-edna-zooloshka-gradina-prisustvuvaat-na-hranenjeto-na-lavovite-so-zhivo-magare

Спектакл во кинески стил: Посетителите на една зоолошка градина присуствуваат на хранењето на лавовите со ЖИВО МАГАРЕ!

Мотика | пред 24 часа

Предупредување: Видеото може да ве вознемири. Сурови работници во Чангзоу зоолошката градина во источниот дел на Кина не размислија два пати пред да фрлат беспомошно живо магаре во канџите на крволочните предатори. Тигрите го убиле магарето за...

duhoven-vtornik-eve-shto-se-pravi-deneska

Духовен вторник- еве што се прави денеска

Курир | пред 24 часа

Празнувањето се продолжува цела недела. На овој ден, подот во храмовите се покрива со трева, покрај ѕидовите се потпираат гранки од липа, а иконите се китат со цвеќе. На Духови народот плете венец од трева, кој подоцна го носат во своите домови и го...

devojche-na-originalen-nachin-im-se-zablagodari-na-lekarite-koi-go-spasija-nejziniot-tatko

Девојче на оригинален начин им се заблагодари на лекарите кои го спасија нејзиниот татко

Кукурику | пред 24 часа

Седумгодишната Ели Невил од Пембрук-Док, Велс, веднаш откако во 2005 лекарите од болницата Витибуш Џенерал го излекувале нејзиниот татко, си презела обврска да им се оддолжи. Лин Невил (54), се лекувал од редок вид рак на крвта, и на крајот бил...

oskarovkata-hali-beri-cheka-treto-dete

Оскаровката Хали Бери чека трето дете?

Вест | пред 24 часа

Таа била облечена во сребрен сустан со мрежа но никој тоа не го забележа. Сите го виделе малиот детал- како актерката ја става раката нежно на стомакот, а тоа најчесто го прават бремените жени. Сите се прашуваат дали актерката е бремена и кој е...

baskerfest-2017-atrakcii-spektakl-detsko-katche-i-pivska-gradina

Баскерфест 2017- Атракции, спектакл, детско катче и пивска градина

Divian Arts | пред 24 часа

Уште 11 дена не делат од почетокот на најпозитивниот македонски фестивал- Баскерфест. Во 2006 година, Македонија стана прва земја на Балканот со ваков вид на фестивал, а оттогаш 12 години по ред шири насмевки низ Скопје и целата држава. И оваа...

seve-so-pesna-za-site-besni-i-iznevereni-zheni

Севе со песна за сите бесни и изневерени жени

Идивиди | пред 24 часа

Севе има нова песна која веќе крева голем прашина кај слушателите. Текстот за „Mrtav bez mene“ e дело на Дамир Хандановиќ, додека за спотот е „виновен“ нејзиниот долгогодишен соработник, Дарко Дриновац. И покрај контроверзниот текст во кој се пее за...

biletite-za-koncertot-na-sting-od-1-990-do-3-990-denari

Билетите за концертот на Стинг од 1.990 до 3.990 денари

Утрински | пред 24 часа

Најевтините билети за концертот на Стинг ќе чинат по 1.990 денари, а најскапите 3.990 денари. Како што соопштија од Авалон продукција, влезниците ќе бидат пуштени во продажба од петок, на 2 јуни. Концертот на Стинг ќе се одржи на 15 октомври во...

nadgradbi-na-operativnite-sistemi-i-malku-hardver-na-wwdc

Надградби на оперативните системи и малку хардвер на WWDC

IT.mk | пред 24 часа

Малку хардвер и многу надградби на оперативните системи беа дел од WWDC 2017 на Apple. Компанијата претстави надградби на: tvOS, watchOS, macOS и iOS. Од хардверот најинтересен е новиот iMac Pro. iOS 11 Надградбата на iOS е многу поголема од...

noviot-imac-pro-e-najmokniot-kompjuter-od-apple

Новиот iMac Pro e најмоќниот компјутер од Apple

IT.mk | пред 24 часа

Иако хардверот не беше примарен фокус на WWDC конференцијата на Apple, компанијата сепак претстави надградби на дел компјутерите. За iMac Pro оваа надградба доаѓа по подолг период. Новиот уред е најмоќниот компјутер од Apple. iMac Pro доаѓа со нов...

wwdc-2017-oficijalno-pretstaveni-ipad-pro-10-5-i-12-9

WWDC 2017: Официјално претставени iPad Pro - 10.5 и 12.9

Телефони | пред 24 часа

Apple официјално ги претстави двата нови модела од iPad Pro линијата на грандиозниот Worldwide Developers Conference 2017 . 12.9-инчениот iPad Pro е подобрен во споредба со iPad Pro од 2015, а помалиот 10.5-инчен модел го заменува моделот од...

nova-hibridna-tehnologija-za-idniot-audi-a8

Нова хибридна технологија за идниот Audi A8

365 | пред 24 часа

10 Споделувања Share Tweet До дебито на целосно новата генерација на Audi A8 останува малку повеќе од еден месец. Во Барселона на 11 јули оваа година ќе видиме нов предводник на германската марка, кој ќе дојде со некои технолошки изненадувања....

zlatna-kamera-300-za-zhivotno-delo-za-italijanskiot-velikan-djuzepe-rotuno

Златна камера 300 за животно дело за италијанскиот великан Џузепе Ротуно

Утрински | пред 24 часа

Директорот на Фестивалот, Благоја Куновски, истакна дека одржувањето на фестивалот „Браќа Манаки“ може да биде доведено во прашање доколку не се потпише договор со Агенцијата за филм Големиот италијански и светски кинематографер Џузепе Ротуно...

samostojna-izlozhba-buv-na-dzidot-na-orhan-kamil

Самостојна изложба „Був на ѕидот“ на Орхан Ќамил

Канал 5 | пред 24 часа

На изложбата ќе бидат преставени триесетина дела на Ќамил во различни техники, графика, акрил на платно, масло на платно, акватинта, акрил на лесонит, акватинта бакропис и други комбинирани техники. Делата преставени на оваа изложба се од различен...

triumf-na-zlatnata-petorka-na-festivalot-na-jugoistochna-evropa-vo-pariz

Триумф на „Златната петорка“ на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз

Утрински | пред 24 часа

Македонскиот игран филм „Златната петорка“ на режисерот Горан Тренчовски, во конкуренција на филмови од 15 земји од регионот ја освои главната наградата за најдобар филм на фестивалот SEE a Paris 2017. Меѓународното жири со кое прецедаваше Макс...

oskarovskata-nichija-zemja-na-scenata-na-makedonskiot-naroden-teatar

Оскаровската „Ничија земја“ на сцената на Македонскиот народен театар

Утрински | пред 24 часа

Во Македонскиот народен театар во завршна фаза се подготовките за претставата „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов. Премиерата на овој голем сценски спектакал е закажан за 3 јуни 2017 година. Светски препознатливата „Ничија земја“ во МНТ ќе...

GRID.MK не произведува сопствена содржина туку ги анализира релевантните македонски (и светски) веб-сајтови. GRID.MK ги организира, групира, рангира и прикажува содржините од веб-сајтовите согласно дозволените законски и морални норми. Овие функции ги извршуваат компјутерски алгоритми што ги дизајниравме и на кои ќе продолжиме да работиме. Човечкиот фактор нема никакво влијание па затоа можни се грешки.

Контакт · Маркетинг

Copyright © 2010 - 2017 · Приватност